واتساپ پیلار
ارتباط با پیلار

جهت سهولت در امر پاسخگویی به شما بازدیدکنندگان گرامی، با راه اندازی پشتیبانی آنلاین، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم.

هرگونه سوال در خصوص محصولات، قیمت، خرید جزئی و عمده و... را در واتساپ از همکاران ما بپرسید.

Chat
چت در واتساپ
Call
تماس با واحد فروش
close window

طرز تهیه چیپس موز خانگی

همانند سایر میوه ها، موز را نیز می‌توان با کمترین امکانات در خانه خشک کرد، درصورتیکه به خشک کردن میوه علاقه دارید طرز تهیه چیپس موز خانگی را از دست ندهید.

طرز تهیه چیپس موز خانگی

با مطالعه مقاله طرز تهیه چیپس موز (موز خشک) در خانه، روش های خشک کردن موز در منزل را خواهیم آموخت و کاملا متوجه خواهیم شد که چگونه موز را خشک کنیم.

چیپس میوه خشک یکی از تنقلات سالم و پرطرفداریست که امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده و در اکثر فروشگاه‌ها انواع چیپس میوه را می‌توانید مشاهده نمایید. مصرف میوه خشک توسط کودکان مفیدتر از تنقلاتی مضر همانند چیپس و پفک است.

شاید تصور خیلی از افراد اینست که میوه خشک محصولی لوکس و لاکچری است. درحالیکه این تصور کاملا اشتباه است. بطور مثال برای میوه ای همچون موز نسبت تبدیلی به میزان 7 الی 9 به 1 بدست آمده است یعنی برای تولید 1 کیلوگرم چیپس موز باید 7 الی 9 کیلوگرم موز تازه داشته باشیم. اگر این مقدار را در قیمت موز ضرب کنیم، کاملا متوجه خواهیم شد که حتی بدون درنظر گرفتن هزینه هایی همچون نیروی کار، سوخت (گاز و برق)، نگهداری و تعمیرات دستگاه‌ها، هزینه تولید و بسته بندی قیمت میوه خشک در برابر میوه تازه قابل توجیه است.

چیپس موز

چیپس موز یا موز خشک به اسلایس های افقی یا سکه‌ای موز که در دستگاه های میوه خشک کن، فر و مایکروویو به مقدار استاندارد رطوبت آن از بین رفته و خشک می‌گردد اطلاق می‌گردد. درصورتیکه بیش از حد نرمال و استاندارد رطوبت میوه گرفته شود خاصیت میوه نیز از بین خواهد رفت و درصورتیکه کمتر از استاندارد رطوبت آن گرفته باشد و دارای رطوبت بیش از حدنرمال باشد باعث می‌شود میوه خشک زودتر از موعد خراب گردد.

طرز تهیه موز خشک در خانه

قبل از اینکه سراغ طرز تهیه موز خشک در خانه برویم باید بدانیم چه نوع موز را خریداری کنیم. همچنین در زمان خرید موز باید موزهای رسیده سفت را انتخاب کنید. موز اگر نرم باشد در زمان اسلایس کردن فرم و شکل خود را از دست خواهند داد و در مراحل خشک کردن سیاه خواهند شد. موزهای ایرانی دارای قند بیشتری هستند اما سایز کوچکی دارند.

بطور کلی از چهار روش خشک کردن در فر، دستگاه میوه خشک کن، نور آفتاب و بخاری و شوفاژ برای خشک کردن موز در خانه می‌توانیم استفاده نماییم.

خشک کردن موز در فر یا مایکروویو

خشک کردن موز در فر یا مایکروویو یکی از دسترس‌ترین و در عین حال ساده‌ترین روش‌های تهیه چیپس موز است. برای اینکار لازم است قبل از شروع بکار حتما فر را روشن کنید تا روی درجه کم قرار دهید تا به آرامی گرم شود سپس به سراغ آماده‌سازی موز بروید.

برای تهیه موز خشک در فر ابتدا با استفاده از یک کاغذ روغنی (نسوز) ته سینی فر را پوشانده و پس از پوست گیری موزها، میوه را با ضخامت یکنواخت برش زده یا اسلایس نمایید. از یک چاقوی تیز جهت اسلایس کردن می‌توانید استفاده کنید، یا اگر تمایل دارید ضخامت اسلایس ها یکنواخت تر باشد می‌توانید از یک دستگاه اسلایسر کمک بگیرید.

ضخامت برش ها باید یکسان باشد زیرا درصورتیکه ضخامت برخی از برش ها نازکتر باشد ممکن زودتر خشک شده و باعث شود باتوجه به زمانبندی خشک کردن سوخته و سیاه شوند. درصورتیکه اگر ضخامت برخی بیشتر باشد ممکن است در تایم خشک کردن کامل خشک نشده و همچنان دارای رطوبت باشند که این رطوبت باعث خرابی آن و سایر میوه های خشک شده گردد.

موز را می‌توانید به صورت سکه‌ای یا در امتداد درازای میوه برش بزنید و اسلایس کنید. برش ها موز را با کمی فاصله از هم برروی سینی فر چیدمان کنید و جهت جلوگیری از تغییر رنگ و سیاه شدن میوه از اسپری کردن آبلیمو جلو و پشت برش های موز استفاده کنید.

سینی فر که برش های موز برروی آن چیدمان شده را درون فر با دمای 70 الی 80 درجه قرار دهید و باتوجه به میزان ضخامت اسلایس‌ها ممکن است چیزی حدود 2 الی 4 ساعت زمان نیاز باشد تا موز خشک گردد. پس از این تایم، سینی را از فر خارج کرده و ابتدا اجازه دهید تا خنک گردد. سپس از روی سینی جمع آوری کرده و در ظرف درب دار و به دور از نور آفتاب نگهداری کنید.

خشک کردن موز در دستگاه میوه خشک کن

خشک کردن موز در دستگاه میوه خشک کن بهترین گزینه برای تهیه چیپس موز است زیرا موز در این دستگاه با بالاترین کیفیت خشک می‌گردد. همانند روش قبل، باید موز را با ضخامت یکسان برش زده و با مقداری آبلیمو اسپری نماییم، سپس برش های را با مقدار اندکی فاصله از هم برروی سینی دستگاه میوه خشک کن چیدمان کنید و سینی را در دستگاه قرار دهید.

پس از قرار دادن سینی در دستگاه میوه خشک کن، دمای دستگاه را برروی 50-60 درجه تنظیم کرده و چندساعتی زمان لازم است تا چیپس موز تولید گردد.

هرازگاهی باید به دستگاه سر بزنید و موزها را زیرورو کنید تا دو طرف آنها بصورت یکنواخت خشک گردد. پس از خشک شدن نیز باید موز خشک شده را در ظروف درب بسته و به دور از آفتاب نگهداری کنید.

خشک کردن موز در زیر نور آفتاب

خشک کردن موز در زیر نور آفتاب یکی از روش های سنتی بدون هزینه است. البته خشک کردن موز به روش آفتاب توصیه نمی‌شود زیرا احتمال سیاه شدن طی این روش بیشتر از سایر روش‌هاست. چنانچه با سیاه شدن موزها مشکلی ندارید همانند روش‌های دیگر موزها را برش زده و با آبلیمو آغشته کرده و با فاصله اندکی از هم برروی توری پارچه ای چیدمان کنید، بهتر است در مکانی توری را قرار دهید که مقداری از زمین فاصله داشته تا هوا گردش داشته باشد و همچنین در معرض مستقیم آفتاب باشد.

باتوجه به اینکه برای خشک کردن موز در زیر نور آفتاب چندروز زمان نیاز هست باید روزی را جهت خشک کردن انتخاب کنید که آفتاب طی چندروز بعد آن نیز در دسترس باشد و هوا ابری یا بارانی نباشد. شب ها نیز باید آنها را به مکانی مسقف انتقال دهید تا رطوبت یا نسیم برروی آنها نرود. روزی چندمرتبه هم نیاز است که اسلایس موزها زیرورو گردد تا دو طرف موز بصورت یکنواخت خشک گردد.

خشک کردن موز با بخاری یا شوفاژ

از روش خشک کردن موز با بخاری یا شوفاژ می‌توانید در فصول پاییز و زمستان استفاده کنید. در این روش کافیست بجای اینکه برش یا اسلایس های موز را برروی سینی چیدمان کنید، از فویل استفاده کنید. فویل را برروی بخاری یا شوفاژ قرار دهید، برش های میوه را برروی آن با اندکی فاصله ازهم چیدمان کنید. حرارت بخاری یا شوفاژ را باید کم کرده و هر چندوقت یکبار برش های میوه را زیرورو کنید.

قیمت میوه خشک

صنایع غذایی پیلار بزرگترین تولید کننده میوه خشک در شمال کشور با ظرفیت تولید 1 تن میوه در هر شیفت کاری انواع میوه خشک را با دستگاه های تمام مکانیزه خشک نموده و پس از سورت و بسته بندی با بهترین قیمت و کیفیت محصولات خود را به بازار داخل و خارج از کشور عرضه می‌کند. برای خرید و اطلاع از قیمت میوه خشک موز به سایت پیلار مراجعه نمایید.

سوالات متداول

شاید تصور خیلی از افراد اینست که میوه خشک محصولی لوکس و لاکچری است. درحالیکه این تصور کاملا اشتباه است. بطور مثال برای میوه ای همچون موز نسبت تبدیلی به میزان 7 الی 9 به 1 بدست آمده است یعنی برای تولید 1 کیلوگرم چیپس موز باید 7 الی 9 کیلوگرم موز تازه داشته باشیم. اگر این مقدار را در قیمت موز ضرب کنیم، کاملا متوجه خواهیم شد که حتی بدون درنظر گرفتن هزینه هایی همچون نیروی کار، سوخت (گاز و برق)، نگهداری و تعمیرات دستگاه‌ها، هزینه تولید و بسته بندی قیمت میوه خشک در برابر میوه تازه قابل توجیه است.
خشک کردن موز در دستگاه میوه خشک کن بهترین گزینه برای تهیه چیپس موز است زیرا موز در این دستگاه با بالاترین کیفیت خشک می‌گردد. همانند روش قبل، باید موز را با ضخامت یکسان برش زده و با مقداری آبلیمو اسپری نماییم، سپس برش های را با مقدار اندکی فاصله از هم برروی سینی دستگاه میوه خشک کن چیدمان کنید و سینی را در دستگاه قرار دهید. پس از قرار دادن سینی در دستگاه میوه خشک کن، دمای دستگاه را برروی 50-60 درجه تنظیم کرده و چندساعتی زمان لازم است تا چیپس موز تولید گردد.

محصولات مرتبط با طرز تهیه چیپس موز خانگی

چیپس توت فرنگی خشک 150 گرمی

چیپس توت فرنگی خشک 150 گرمی

توت فرنگی بهترین منبع تامین آنتی‌اکسیدان ‌است. چیپس توت فرنگی (Strawberry Chips) یا توت فرنگی خشک شده را در ظروف شفاف 150 گرمی فود گرید از پیلار تهیه کنید.

Strawberry Chips 150g


160,000
پرتقال خشک (تامسون) 500 گرمی

پرتقال خشک (تامسون) 500 گرمی

پرتقال تامسون بمب ویتامین C است. پرتقال خشک (تامسون Thomson Orange Chips) یا اسلایس پرتقال تامسون خشک در بسته بندی 500 گرم ظروف شفاف فود گرید ارائه شده است.

Thomson Orange Chips 500g


130,000
چیپس لیمو ترش (لیمو خشک) 500 گرم

چیپس لیمو ترش (لیمو خشک) 500 گرم

چیپس لیمو ترش (لیمو خشک) از مرکبات حاوی ویتامین C با خاصیت آنتی آکسیدانی که با ماندگاری بسیار بالاتر نسبت به لیمو تازه بعنوان چاشنی و طعم دهنده مصرف می‌شود.

Sour Lemon Chips 500g


115,000
میوه خشک آجیلی 150 گرم

میوه خشک آجیلی 150 گرم

برخی از چیپس میوه ها در روند تولید (اسلایس، چیدمان یا خشک کردن) شکسته و چند تکه می‌شوند که با نام میوه خشک آجیلی یا پک آجیلی می‌توانید از پیلار خرید کنید.

Mixed Chopped Dried Fruits 150g


66,500

مقالات مرتبط با طرز تهیه چیپس موز خانگی

آشنایی کامل با طرح توجیهی میوه خشک

  • توسط مدیر
  • 0 نظر

طرح توجیهی میوه خشک، راهنمایی است که به سرمایه دار کمک می کند تا اطلاعات لازم و دقیق برای راه اندازی تولید میوه خشک داشته باشد.

ادامه

ترکیبات آجیل شب یلدا چیست؟

  • توسط مدیر
  • 0 نظر

ترکیبات اصلی آجیل شب یلدا شامل چهار مغز پسته، بادام درختی، فندق و گردو است، اما انواع تخمه، بادام هندی، کشمش و انواع میوه خشک را نیز می‌توان استفاده کرد.

ادامه

روش‌های خشک کردن توت فرنگی در خانه

  • توسط مدیر
  • 0 نظر

در مقاله روش های خشک کردن توت فرنگی در خانه با ارائه روش های خشک کردن همراه با راهنمای هر روش توضیح خواهیم داد که چگونه توت فرنگی را در خانه خشک کنیم.

ادامه

0 نظر

نظر خود را بنویسید

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا با نام کاربری و کلمه عبور خود لاگین نمایید.
3 % تخفیف بیشتر
ویژه خرید اول
کدتخفیف: c3d141
کپـی